Neexistuje jednoznačný a stručný návod na ovládání pece. Než se pustíte poprvé do pečení, doporučujeme nejprve zkušebně roztopit a vyzkoušet si chování pece.
Můžete si stáhnout návod na ovládání a užívání pece, ve kterém najdete odpověď na většinu podstatných otázek k pečení:
Dále platí následující body:
Vlhké dřevo hůře hoří, budete déle roztápět a vznikne více nežádoucího kouře. Zbytkové teplo po ukončení pečení můžete využít pro usušení vlhkého dřeva na další pečení.
Pokud v peci hoří oheň nebo pec roztápíte, mějte dvířka otevřená nebo pootevřená a mějte otevřenou klapku komínu, oheň potřebuje přísun vzduchu. V opačném případě uhasne a produkuje nadměrné množství kouře.
Pokud je ovšem venku silný vítr, snažte se mít dvířka skoro zavřená (jen ponechte nezbytný přísun vzduchu pro hoření). Nadměrný přísun vzduchu způsobí příliš rychlé hoření a nesprávné proudění vzduchu uvnitř pece.
Po dostatečném rozpálení pece a naakumulování tepla v žárobetonových tvarovkách můžete oheň ponechat v peci nebo jej vymést (druhá možnost je vhodná například pro pečení chleba, naopak díky hořícímu ohni získá maso na povrchu tu správnou barvu). V případě, že vám ale spadne teplota pod požadovanou teplotu, budete muset oheň znovu rozdělávat a přerušit tak pečení.
Pokud je v peci živý oheň, teplota uvnitř je o cca 10 - 20 % vyšší než teplota žárobetonových tvarovek, ve kterých měří teplotu teploměr se spodním stonkem. Při roztápění se teplota může lišit výrazněji, než tvarovky naakumulují dostatek tepla. Naopak pokud oheň zhasne, teplota uvnitř je o cca 10 - 20 % nižší než teplota žárobetonových tvarovek. Pro zjištění přesné teploty uvnitř pece můžete využít teploměr do pece.
Kvalitní žárobetonový materiál má vynikající akumulační vlastnosti a tedy velkou tepelnou setrvačnost. Pokud pec přetopíte, bude její teplota dlouho klesat.
Při otevřených dvířkách (pokud již v peci nehoří oheň) a otevřené klapce komínu klesá teplota rychleji, naopak při zavřených dvířkách i klapce můžete maximálně využít zbytkové teplo naakumulované v tvarovkách.
Větší polena dřeva přikládejte vždy na hořící oheň nebo rozžhavené uhlíky. Pokud větší poleno přiložíte na již nežhavé či skoro vyhaslé uhlíky, potrvá než se poleno rozhoří a pec bude hodně kouřit.
V případě, že už Vám uhlíky téměř vyhasly, přiložte drobné třísky (popř. s papírem), nechte oheň rozhořet a až poté přidejte větší poleno.
Pokud v peci hoří oheň nebo jsou zde velmi žhavé uhlíky, má jídlo tendenci se z této strany péct rychleji, proto jej pečlivě kontrolujte a pravidelně obracejte. Stejně tak těsně po vymetení pece, kdy tvarovky, které byly pod ohněm či v jeho blízkosti mají naakumulováno víc tepla. Přibližně po hodině od vymetení se teplota v celé peci vyrovná.
Doporučujeme vaničku pod rošt vyskládat alobalem, ušetříte si spoustu práce s čištěním připečených kousků jídla.
Madlo k vaničce slouží pouze na posouvání vaničky do a z pece, nikoliv na přenesení vaničky s roštem na jiné místo bez použití další podpěry (např. ruka s chňapkou).
Pokud pečete chléb či pizzu na dně pece, vždy je jemně podmoučněte, aby se Vám nepřichytili ke dnu pece (nemoučněte přímo dno pece, mouka by mohla při vyšších teplotách shořet, pomoučněte např. lopatu na pizzu). Můžete také do pece vkládat podložené alobalem, nikoliv však pečícím papírem, který by mohl při styku s ohňem vzplanout. Pizzu umístěte přímo k ohni, chléb naopak dále.
Nedoporučujeme péct na roštu velmi tučná masa (prorostlá krkovice, bůček atd. - pouze v pekáči) a nenakládat do velkého množství oleje či vody - maso se bude dusit, vařit, nikoliv péct, a bude odkapávat spousta oleje, který se bude přepalovat. Pokud máme naloženo v marinádě, je dobré maso před pečením jemně osušit.
Doporučené teploty pro různé pokrmy:
Sušení bylinek, ovoce, hřibů - 50-60°C
Chléb - 160-190°C
Masa - 200-250°C
Pizza - 280-300°C